KAMU SPOTU | Hayat Kurtaran 2 Hareket!

Pınar Karşıyaka Basketbol Takımımız, ülkemizde ani kalp durması ile yaşanan ölümlerin önlenmesi hakkında farkındalığı arttırmak amacı ile Türkiye Acil Tıp Derneği (TATD) ile bir araya geldi.

“Ani kalp ölümü” ya da “Ani kalp durması”, bilinen kalp hastalığı olsun olmasın belirtiler başladıktan sonra genellikle 1 saat içinde olan beklenmedik ölümlerdir. Bu ölümler sokakta, evde, iş yerinde veya hastanede olabilmektedir. Ülkemizde her yıl 90000 civarında kişi ani kalp durması nedeniyle ölmektedir.
Bugün binlerce acil tıp uzmanı ve hekim acil servislerde hizmet vermektedir. Acil sağlık sisteminde çalışan sağlık personellerinin tüm çabasına karşın ani kalp durması sonrası vatandaşlarımızı hayatta tutabilmek için olaya tanıklık eden bizlerin müdahalesi önemlidir.

Türkiye Acil Tıp Derneği öncelikle ilkyardım eğitimi almaya çalışmamızı öneriyor ve böylece yardıma ihtiyacı olan kişilere bilgili bir şekilde müdahale edebileceğimizi belirtiyor. 112 aranarak acil sağlık hizmetlerinin erken dönemde haberdar edilmesi gerektiğinin bilincinde olmamıza dikkat çeken TATD konu hakkındaki farkındalığı ve ilk yardım eğitimine ilgisini arttırmak için bir kamu spotu videosu hazırladı.

Takımımız Pınar Karşıyaka’nın takım kaptanı İnanç Koç, oyuncularımız Can Altıntığ ve Kenan Sipahi ülkemizde ani kalp durması ile yaşanan ölümlerin önlenmesi hakkında farkındalığın artması için videoda yer alarak projeye katkıda bulundu.